Yüzme

YÜZME SPORU NEDİR?
Belirli boyutlarda ki havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım  almadan su içerisinde yüzülerek yapılan spor  dalına verilen isimdir.

YÜZME YARIŞMALARI NASIL YAPILIR? 
Yüzme sporu, uluslararası standartlarda boyutu olan (50 metre, 8 kulvar) havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan, her yarışmacının kendi kulvarında, serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak, 50, 100, 200, 400, 800, 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışmaya denir.

NASIL YÜZME ÖĞRENİRİM?
Yüzme öğrenmek için başvurulması gereken en güvenli yol bir antrenör eşliğinde yüzme eğitimi almaktır. Antrenör nezaretinde eğitim almak, stiline uygun bir şekilde ve en kısa sürede yüzme öğrenmenizi sağlayacaktır. Eğitim boyunca sabırlı olmak ve program dahilinde çalışma yapmak sizin için en iyi öğrenme şekli olacaktır. Çünkü yüzme öğrenmede en önemli faktör öğrendiklerinizi fazlaca tekrar yapabilmenizdir.
Yüzme bilmeyen bir insanın ilk yapması gereken şey su üzerinde durabilmektir. Bu yüzme öğrenmenin ilk ve en önemli adımıdır. Bu aşamadan sonra antrenörün çalışma programına göre; ayak vuruşu, kol vuruşu, serbest yüzme stili ve diğer stillere geçilir. Antrenörünüz, öğrenme düzeyinizi de göz önünde bulundurarak hataları en aza indirene kadar size tekrar yaptırarak stili en doğru şekilde öğretmeye çalışacaktır. Antrenörünüz serbest stil dışındaki stil eğitimlerine hemen geçmeyecektir, yüzme öğrendiğinize ve serbest stilde yüzebileceğinize kanaat getirdiğinde bunu size söyleyecektir ve devam etmek isterseniz stil derslerine geçilecektir, aksi taktirde program bu safhada sonlandırılacaktır.

ÇOCUKLARDA YÜZME
Yüzme, çocuklarda kas-iskelet yapısının gelişimine yardımcı olan bir spor dalıdır. Bütün spor dallarının temelini oluşturur. Çocuklar suya ne kadar erken alışırlarsa o kadar iyi olur. En uygun başlama yaş Aralığı 5 ila 8 yaş arasıdır.

ÇOCUKLARDA YÜZMENİN FAYDALARI
Yüzme, çocuklarınızın kendine olan güveninin artmasını sağlar.
Yüzme, çocuğunuzun el – kol – bacak koordinasyonun gelişmesini sağlar
Çocuğunuzun yüzmeyi öğrenmesi, olası yaşanabilecek boğulma riskinin azalması anlamına gelmektedir.
Yüzme sporu, tüm kasları, bağları, tendonları çalıştırdığı için ilerleyen yaşlarda çocuğunuzun sakatlanma riskini azaltmış olursunuz.

Karesi Gençlik ve Spor Kulübü Yüzme Takımı Olarak Hedefimiz ;

Pozitif bir rekabet ortamında, yüzme sporunu profesyonelce yaparak ulusal ve uluslar arası yarışmalarda yer alması, Türkiye Rekorları kırması ve Avrupa, Dünya Şampiyonaları ile Olimpiyatlar gibi üst düzey organizasyonlarda yarışabilecek seviyeye ulaşarak ÜLKEMİZİ ve KARESİ ilçemizi başarıyla temsil edebilmeleridir. Sportif başarının yanında mutlaka olmazsa olmaz kişilikli, ahlaklı, topluma faydalı bireyler yetiştirebilmek.